Skontaktuj się z nami +48 76 840 14 90

Aktualności

20 lutego 2013

20 lutego 2013, Małgorzata Frąckowiak
Ruszyły dyżury w urzędach

deklaracje portOd środy 20 lutego w urzędach gmin Związku wyznaczeni pracownicy pomogą mieszkańcom w wypełnieniu deklaracji o odpadach komunalnych. Mieszkańcom miasta i gminy Polkowice poradą służą pracownicy ZGZM. Biuro Związku do
4 marca będzie czynne do godz. 17.00.

Deklarujemy

Takiego ruchu w siedzibie ZGZM nie było nigdy. Mieszkańcy – głównie z terenu gminy Polkowice – składają deklaracje o opłatach za śmieci, a wiele osób przy okazji pyta o to, od kiedy i jak będzie funkcjonował system gospodarowania odpadami.

Nie obywa się przy tym bez narzekań i nic dziwnego: nie lubimy „nowinek”, zwłaszcza takich, które zmuszają nas do wizyty w urzędzie i z którymi wiążą się jakieś wydatki. Te „śmieciowe” opłaty wynikają wprost z nowej ustawy i nowego systemu, który od 1 lipca będzie funkcjonować na terenie całego Związku.

– Jest dosyć prosta – ocenił deklarację polkowiczanin, pan Daniel. – W jednym miejscu tylko, tam gdzie  się formę własności, nie byłem pewny, co zakreślić, ale tu na miejscu już się wszystko wyjaśniło.

Bloch port

Dyrektor Arkadiusz Bloch wyjaśnia zasady śmieciowego systemu.

– Nam deklarację przyniosła dozorczyni. Problemu z wypełnieniem właściwie nie miałem – powiedział nam polkowiczanin, pan Wiesław. Na pytanie, co sądzi o samej opłacie za śmieci odparł krótko: – Jak trzeba, to trzeba.

– Wiele osób dopiero teraz dowiedziało się, że na naszym terenie opłata za odpady komunalne będzie wynosić miesięcznie 29 złotych – przyznał dyrektor działu gospodarki odpadami w ZGZM, Arkadiusz Bloch. – Mieszkańcy pytają w zasadzie o wszystko: o segregowanie papieru, kompostowanie, o wywóz śmieci z garażu i kubły. Pracownicy działu starają się odpowiedzieć wyczerpująco na wszystkie pytania.

Warto przypomnieć, że system gospodarki odpadami komunalnymi (GO) na terenie ZGZM obejmie tylko nieruchomości zamieszkane. To mieszkania w budynkach spółdzielczych, komunalnych, należące do wspólnot, domki jednorodzinne i w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej.

Za śmieci, powstałe np. w lokalu usługowym w obrębie domku jednorodzinnego czy w wolnostojącym garażu odpowiadać będzie właściciel nieruchomości – czyli tak, jak do tej pory musi wybrać firmę, zajmującą się wywozem odpadów i zawrzeć z nią umowę.

deklaracje2 portKażda osoba, która złożyła deklarację, wkrótce otrzyma z ZGZM informację o numerze indywidualnym konta bankowego, na które od lipca będzie uiszczać opłatę za swoje śmieci.

Żeby ułatwić mieszkańcom wywiązanie się z obowiązku złożenia deklaracji Związek postanowił dostarczyć wszystkim formularze druku. W tę akcję włączyli się gminni radni, spółdzielcy i sołtysi.

Więcej informacji na temat deklaracji można znależć u góry strony, w okienku Deklaracje lub w zakładce „Gospodarka odpadami”. Filmową instrukcję wypełniania deklaracji można obejrzeć, wchodząc w okienko Multimedia.

Partnerzy:
  • Uczelnia Jana Wyżykowskiego
  • Fundacja Zielona Akcja
  • Powiat Polkowicki
  • Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu
  • NFOŚiGW

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji

Font Resize
WYSOKI KONTRAST