Skontaktuj się z nami +48 76 840 14 90

Aktualności

26 lipca 2013

26 lipca 2013, Małgorzata Frąckowiak
Wyjaśniamy i pytamy, jak działa (2)

DSC029251 lipca szef ZGZM wybrał się z wizytą w teren, by zobaczyć, jak w gminach zorganizowano Osiedlowe Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. W połowie miesiąca znów odwiedził sołectwa – tym razem jednak po to, by porozmawiać z mieszkańcami budynków wielorodzinnych. Wielu z nich zgłaszało uwagi na temat działania systemu.

W Guzicach, Komornikach, Krzydłowicach i Grębocicach, zdaniem mieszkańców, powinno być albo więcej PSZOK-ów albo powinno się zmienić ich lokalizację. Stałym pytaniem rozmówców było to, w jaki sposób ZGZM będzie kontrolować selekcję odpadów.

– To przede wszystkim obowiązek firmy wywożącej odpady. Ona stosowną informację przekaże do Związku – odpowiadał Emilian Stańczyszyn. – Niesegregujących odpady mieszkańców będziemy najpierw pouczać i upominać. Wyższa stawka za śmieci to dopiero następny krok.

Najskuteczniejszym sposobem ochrony prawidłowej segregacji jest – co od dawna wiedzą Niemcy, Anglicy, Norwegowie i Szwedzi – „obywatelska czujność”. Nikogo tam nie dziwi, że sąsiad sąsiadowi zwraca uwagę, gdy wrzuca odpady nie do tych pojemników, co trzeba. Nikogo też nie dziwią telefony do stróżów prawa.

– Nie chodzi o „kablowanie, tylko o dbanie o własny interes – stwierdził Emilian Stańczyszyn.

Kłopotem mieszkańców m.in. Żabic i Szymocina są pojemniki na odpady zmieszane. Wiele osób zaopatrzyło się w nie indywidualnie, tymczasem obowiązujące przepisy mówią o wspólnym pojemniku dla jednej bądź kilku budynków wielorodzinnych.

– Myślę, że z odsprzedażą małych, 120-litrowych, kubłów nie będzie problemu, ponieważ w wielu innych miejscowościach nie mają ich właściciele domków jednorodzinnych – powiedział przewodniczący ZGZM. Dodał też ważne spostrzeżenie: – Powinniśmy rozważyć cenę za dzierżawę dużych kontenerów. Nie powinna być ona wyższa od tej, jaka płacą właściciele domów jednorodzinnych.

Partnerzy:
  • Uczelnia Jana Wyżykowskiego
  • Fundacja Zielona Akcja
  • Powiat Polkowicki
  • Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu
  • NFOŚiGW

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji

Font Resize
WYSOKI KONTRAST