Skontaktuj się z nami +48 76 840 14 90

Aktualności

19 kwietnia 2013

19 kwietnia 2013, Małgorzata Frąckowiak
Wyłączają sygnał TV

W najbliższy poniedziałek i wtorek sygnał naziemnej telewizji analogowej na naszym terenie zostanie ostatecznie wyłączony. Tradycyjne nadajniki zastąpią nowoczesne, cyfrowe.

Zmiana technologii ma sprawić, że obraz i dźwięk w naszych telewizorach będą lepszej jakości, eliminacji ulegną zakłócenia „na łączach”, telewidzowie zyskają też dostęp do większej liczby programów. Proces wyłączania TVcyfrowa1analogowych nadajników rozpoczął się 6 listopada ub.r. w woj. lubuskim. Teraz obejmie tereny byłych województw: wrocławskiego, legnickiego, wałbrzyskiego i części jeleniogórskiego.

W pełni cyfrowa telewizja ma zastąpić analogową do 31 lipca 2013 r.

Żeby odbierać wizję i fonię z nadajników cyfrowych można korzystać albo z anten satelitarnych albo cyfrowej telewizji kablowej. Alternatywnym rozwiązaniem jest też wbudowany w odbiornik tuner MPEG-4 lub podłączenie do odpowiedniego dekodera.

Przypominamy kilka porad

Jeśli posiadamy odbiornik starszego typu, pozbawiony wbudowanego dekodera DVB-T MPEG4 (patrz – instrukacja obsługi lub zapytaj się sprzedawcy) sprawdźmy dokładnie, jakie gniazda wejściowe posiada i poinformujmy o nich sprzedawcę przystawki. Jeśli nie wiemy, jakie nazwy mają złącza – narysujmy je sobie na kartce przed pójściem do sklepu.

Uwaga – do większości odbiorników analogowych MOŻNA PODŁĄCZYĆ ODPOWIEDNIĄ PRZYSTAWKĘ do odbioru telewizji cyfrowej.

Oto przykładowy zestaw wejść w telewizorze starszego (lewa strona) i nowego typu (prawa), w obu przypadkach możliwe jest podłączenie odpowiedniego urządzenia:

Wymagania dotyczące sprzętu

Planując zakup należy pamiętać o poniższych parametrach, które radzimy zanotować wybierając się do sklepu. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której sprzedawca zaproponuje nam „bardzo tani”, ale nie spełniający wymogów telewizor czy przystawkę.

Uwaga – zgodnie z ustawą o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej (tekst ustawy) sprzedawca musi pisemnie powiadomić klienta, że kupowany przez niego odbiornik NIE DAJE mu możliwości odbioru cyfrowej telewizji zgodnie z polskimi przepisami. Pisemną zgodę na taki zakup  będzie musiał podpisać klient. Rozwiązanie to ma chronić konsumentów przed nieświadomym kupowaniem urządzeń niespełniających wymagań technicznych odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.

Oto wymagane polskimi przepisami parametry urządzenia:

dla sygnału wizji obsługa formatu: SDTV i HDTV kodowanych w systemie MPEG-4 część 10 (dokładniej H.264/AVC);
dla sygnału fonii obsługa formatów: od mono, poprzez stereo albo dwa oddzielne kanały mono, kodowanych w systemie MPEG-2 Warstwa II, aż do dźwięku dookólnego 5.1. kodowanego w systemie AC-3 (Dolby Digital) oraz E-AC-3 (Dolby Digital Plus).

 

Jeśli już posiadamy kupiony wcześniej telewizor bądź przystawkę, który obsługuje tylko starszy standard kompresji obrazu MPEG-2, możliwe jest dokupienie tzw. modułu CI, który służy do zamiany sygnału zakodowanego w standardzie MPEG-4 do MPEG-2 (koszt około 150-200zł). Posiadany sprzęt (telewizor lub przystawka) musi jednak być wyposażony w gniazdo CI.

Uwaga – nie wszystkie moduły CI współpracują ze wszystkimi rodzajami przystawek, dlatego przed zakupem należy się skonsultować ze sprzedawcą opisując szczegółowo posiadane już urządzenie. Żaden moduł nie obsługuje HDTV więc kupienie modułu nadal nie rozwiązuje problemu oglądania wszystkich programów (niektóre będą tylko w HD). Moduł nie pomoże też odebrać E-AC3 jeśli telewizor go nie obsługuje. Odbiornik z modułem nadal nie będzie zgodny z wymaganiami krajowymi.

Karta do komputera

Jeśli posiadamy komputer i chcemy na nim oglądać telewizję, mamy możliwość dokupienia modułu odbiornika telewizji cyfrowej podłączanego np. przez port USB, złącze ExpressCard lub PCI-E (koszt około 80-150 zł).

 

 

 

Partnerzy:
  • Uczelnia Jana Wyżykowskiego
  • Fundacja Zielona Akcja
  • Powiat Polkowicki
  • Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu
  • NFOŚiGW

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji

Font Resize
WYSOKI KONTRAST